[Campbell Biology P.348] If a carrier woman XNXn mates with a color-blind man XnY , what is ... | Practice Question

If a carrier woman XNXn mates with a color-blind man XnY , what is the probability that they will have a color-blind daughter?

  • A: 100%
  • B: 50%
  • C: 25%
  • D: 0%

Explanation

This scenario matches Figure 15.7c. The probability of having a daughter is 1/2. For the daughter to be color-blind, she must have the genotype XnXn. She must inherit Xn from her father probability = 1, since he is XnY and Xn from her mother probability = 1/2, since she is XNXn . Using the multiplication rule, the total probability is P daughter P gets Xn from mother = 1/2 1/2 = 1/4, or 25%.